دنیای سنگ های زینتی دنیای سنگ های زینتی .

دنیای سنگ های زینتی

معادن لاجورد


معادن سنگ لاجورد در متن ها تاریخی و کتاب ها اسلامی
تاریخچه معادن سنگ لاجورددانشمندان تا به امروز معادن زیادی برای سنگ لاجورد تیتر کرده اند اما صرفا تعداد معدودی از آن ها به وسیله آزمایشات سنگ شناسی گزینه تایید قرار گرفته میباشد. ابوریحان بیرونی در کتاب گرانبها الجماهر فی المعرفه الجواهر می نویسد:

سنگ لاجوردی و خرید انگشترعقیق  که به سوی خراسان و عراق حمل میگردد، از بدخشان و آنچه که به سوی مغرب رهسپار میباشد از معدن لاجورد ارمنیه (ارمنستان) میباشد
ابوریحان بیرونی

او همینطور می‌گوید: «لاجورد در روم به نام ارمیناتون خوانده می گردد». این کتاب سابق ترین اثری میباشد که به وجود معدن لاجوردی غیر از معدن بدخشان اشاره مینماید.

دستبند نقره سنگ لاجورد کهنه
در کتاب الجغرافیه مرتبط با قرن ششم ه.ق تنها به وجود معدن لاجورد در کوههای «سبر ماق» خراسان اشاره شده‌است. جوهری نیشابوری در کتاب جواهر طومار نظامی (تألیف ۵۹۲ ه.ق) می نویسد: «معادن لاجورد در ارمنیه و بدخشان میباشد»

در کتاب ها زیادی از قرن هفتم نیز بدین سنگ اشاره شده‌است. خواجه نصیر الدین و یاقوت حموی معادن آن را در بدخشان می‌دانند. التیفاشی در کتاب ازهار الافکار فی جواهر الاحجار معادن آن را در کوههای طخارستان در ارمنیه معرفی میکند.

معادن لاجورد اهل ایران بر طبق کتاب ها تاریخی
سردیس مجسمه لاجورد شاهزاده هخامنشی در حالی که علم باستان شناسی و داده ها زمین شناسی از دو معدن بدخشان (در هزاره های چهارم و سوم ق.م ) و کویته اسم میبرند، متن‌ها اسلامی وجود معدن لاجورد در شمال غرب کشور ایران را تأیید مینماید.

در قرن هشتم ابن بطوطه و آملی صرفا از معدن لاجورد بدخشان اسم میبرند. در همین سده در کتاب عرایس الجواهر فی النفایس الاطائب، برای او‌لین توشه به چهار مدل لاجورد، بدخشانی، کرمانی، گرجی و دزماری اشاره می‌گردد.

اثرها باستانی لاجورد دیرین
Glazed brick panel with Aurochs – details of the Babylonian Ischtar Tor (Ishtar Gate) in the Istanbul Archaeology Museum on October 30, 2015 in Istanbul, Turkey
در قرن دهم که آخری دوران نگارش این نوشتار را دربرگیرنده می‌گردد، بیهقی و محمدبن منصور در ذکر معادن لاجورد به نحوه کاشانی به چهار معدن اشاره کرده اند. با این تفاوت که به جای معدن گرجی از معدن کرجی اسم میبرند. بیهقی در گزینش مکان کرج اینگونه بیان میکند:

کرج شهری از بلاد جبل، در میان همدان و اصفهان در وسط راه و روش و به همدان نزدیکتر
بیهقی

وی همینطور دزمار را قلعه گلی از نواحی آذربایجان در اطراف تبریز انتخاب می نماید.


برچسب: خرید انگشترعقیق،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۱۴:۲۸ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)