دنیای سنگ های زینتی دنیای سنگ های زینتی .

دنیای سنگ های زینتی

سنگ های قیمتی


با وجود اهمیت سنگ های قیمتی و خرید انگشتر عقیق نصفه قیمتی برای استان قم، هنوز هم این صنعت در استان از بی توجهی ها به ایراد استخراج، نبود ماشین آلات و امکانات فرآوری این سنگ ها، سختی می‌برد و هنوز اختلال نپخته فروشی حل نشده و مشکلاتی همچون برداشت های غیرمجاز از معادن و تسلط شدن بازار با سنگ های تصنعی چین به خطاها این صنعت بیشتر شده‌است.

به نقل از ایسنا، واژه و کلمه عقیق از نام رودخانه‌ای به اسم آگات در شبه جزیره سیسیل گرفته شده‌است. احتمالاً از بستر این رودخانه در روزها قدیم قلوه سنگ‌های عقیق به دست می‌آمده میباشد. عقیق‌هایی که در قبلی ازمعادن آلمان استخراج می شد، دارنده رنگ‌های قرمز رنگ، صورتی و قهوه‌ای بوده و در بین این لایه‌ها گهگاه نیز نوارهای خاکستری رنگ چشم می‌گردد.

اولی معدن عقیق مرزو بوم در استان قم، کشف و استخراج شد که متخصصان این حرفه از صنعت های دستی با دستانی قدرتمند سنگ های ناپخته قیمتی را با مهارت صیقل و تراش داده و در دل زیورآلات و جواهرات قرار می‌دهند. پیشینه صنعت سنگ های قیمتی و نصفه قیمتی در قم به 7 هزار سال پیش برمی گردد، از به عبارتی زمان مردم از این سنگ ها در فریم انگشترهای زینتی، تسبیح، مدال و گوشواره به کار گیری می کردند.

صنعت سنگ های قیمتی با گسترش دانش گوهر شناسی و گوهر تراشی در سطح دنیا و مدرنیزه این صنعت در مرحله استخراج، افتتاح و فرآوری پیشرفت بسزایی نموده است و امروزه اقتصاد بخش اعظمی از کشورها متعلق به‌این صنعت میباشد. صنعت سنگ های تزئینی برای فراوری و ساخت قیمت افزوده مستلزم امکانات و دستگاههای امروزی با فناوری روز دنیاست که خلا آن در صنعت استان قم مشاهده می شود.

محمد فراهانی، متخصص ارشد سنگ های قیمتی و نصفه قیمتی به خبرنگار ایسنا اعلام‌کرد: مملکت فاقد دستگاه های مجهز و توسعه یافته درین صنعت میباشد لذا فراوری سنگ های قیمتی با بها بالایی در مشت مصرف کنندگان قرار می‌گیرد که قابل رقابت با کشورهای دیگر وجود ندارد. طی دو سال پیشین خوشبختانه در استان قم راه جدیدی دنبال شده‌است و تعامل میان بخش محرمانه و مسولان استان درین حوزه تاسیس شده است.

او بیش تر کرد: تا به امروز در استان بیش تر ترجیح بر نپخته فروشی بود به دلیل آنکه عملکرد، امکانات، تجهیزات و ماشین آلات در رابطه با فرآوری سنگ های قیمتی در استان وجود نداشت.

 


برچسب: خرید انگشترعقیق،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ تیر ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۵۹:۵۰ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)