دنیای سنگ های زینتی دنیای سنگ های زینتی .

دنیای سنگ های زینتی

تاریخچه عقیق


تاریخچه سنگ عقیققرن ها خرید انگشترعقیق تحت عنوان گوهری باارزش و سنگی برای استعمال در جواهرات یا این که مجسمه های هنری کوچک بود. خاصیت سنگ عقیق نیز از لحاظ طلسم و جادوگری نیز از مواقعی بود که دقت انسان از گزاره ایرانیان باستان را به خویش جلب می‌کرد.
اسم آن برگرفته از رودخانه آگات(Achates) در شبه جزیره سیسیل ایتالیا مشتق شده‌است. احتمالا از بستر این رودخانه در زمان قدیم قلوه سنگ های عقیق بدست می آمده میباشد. فیلسوف یونانی به اسم تئوفراستوس‌ (Theophrastus) این گوهر را زمانی که در قرن چهارم آن را در رودخانه کشف کرد، و آن را عقیق (Agate) نامگذاری نمود.

ظرف ها و ظروف تشکیل شده از مال اشکال سنگ عقیق در حین امپراتوری بیزانس (روم شرقی – قسطنطنیه) بسیار دوستداشتنی بودند، گردآوری این ظرف ها میان خانواده های اشرافی اروپا در زمان رنسانس متداول گردیده بود و که امروزه در اکثری از موزه ها نظیر لوور فرانسه به اکران گذارده گردیده اند.
صرفا در یک تیم بیشتراز سه هزار پیاله از کالا این گوهر که به وسیله مهرداد ، سلطان پونتوس اندوخته شده‌است؛ تحت عنوان مثال ای از این میباشد که چه طور در قبلی این جواهر نصفه قیمتی آیتم اعتنا قرار می گرفت.

ظرف عقیقاولین اشاره به جلا و تراش سنگ عقیق در سال 1548 میلادی در متن‌ها تاریخی به چشم می‌خورد با این حالا رسما تراش نگین های جواهری این سنگ از اولِ قرن شانزدهم در شهری از آلمان ابتدا شد. امروزه ایدار-اوبراشتاین Idar-Oberstein آلمان از شایسته ترین مرکزها کنده کاری این گوهر در دنیا شناخته شده‌است، روزمره طیف عظیمی از دیگر سنگهای قیمتی از سراسر عالم نیز جهت تراش کاری و حکاکی وارد ایدار میشود.
قیمت سنگ عقیق در قسم قدیم بسیار بالا بود، اما اینک بها آن نسبتا نادر میباشد، به غیر از دسته آبی‌رنگ هلی یا این که جور سبز و معدود به اسم کریزوپراس دارنده قیمت بیشتری می‌باشند.

 


برچسب: خرید انگشترعقیق،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ تیر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۱۳:۱۴ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)