دنیای سنگ های زینتی دنیای سنگ های زینتی .

دنیای سنگ های زینتی

نحوه تشکیل عقیق


خرید انگشتر عقیق ها با آب های دربردارنده سیلیکا که از سوراخ ها و فضاهای خالی در سنگ های حریق فشانی نفوذ می‌نمایند، صورت می‌گیرند و در تمام سطح جهان متفرق اند. عقیق نسبتاً یک ماده متخلخل میباشد که به راحتی رنگ میگیرد و می اقتدار رنگ آن را تغییر و تحول یا این که ارتقا بخشید.

اضافه عقیق های نواری به صورت کلوخه های کوچک (nodules)، سنگ های پوکی که باطن آن از مواد معدنی لبریز گردیده (geode) و در سنگ های قدیمی حریق فشانی یا این که گدازه، یافت میشوند که در آن حفره ها با مواد معدنی سیلیکات و زئولیت رسوب گردیده، و در لایه های بالای دیواره های حفره با او‌لین رسوب پوسته فرنگی، عقیق را صورت میدهند.

زمانیکه روند رسوب گیری به مرحله لبریز کردن حفره نمیرسد یک فضای توخالی سنگ پوکی که باطن آن از مواد معدنی مالامال شده‌است (geode) را به وجود میاورد (پائین سمت راست) .

قشر داخلی سنگ پوکی که باطن آن از مواد معدنی مالامال گردیده (geode) میتواند با یاقوت یا این که بلور کوارتز پوشیده شود. . موقعیت نواری جان دار در عقیق مالامال مانند
(Plume Agate)، عقیق سوزنی(غیر مجاز می باشدenite)، عقیق کلوخه ای (Thunderegg) و عقیق لوله ای (tube agate) با سیلیکات ( سبز) اکسید آهن یا این که لیمونیت ( قرمز رنگ) تولید میشود و به عقیق نواری banded agate ، روبان riband agate یا این که باندی striped agate مشهور میباشد.

عقیق نواری آبی رنگ عقیق نواری قرمز رنگ

عقیق شجری (Dendritic agates) ( بالا سمت چپ) و عقیق خزه ای (moss agates) ( بالا سمت راست) طرح های سرخس مانند ظریفی دارااست که با حضور آهن و یون منگنز ساخته میشود . عقیق مکزیکی (Mexican agate) یا این که عقیق سایکلوپ(cyclops agate) مشتمل بر ردیفی از رنگ های سیاه، قهوه ای، طلایی ، سبز و قرمز‌رنگ که در کلسدونی قرار داده گردیده،میباشد. عقیق به اصطلاح خزه ای درخشان (sparkling moss agate)، قهوه ای متمایل به قرمز‌رنگ میباشد که رگه های قرمز‌رنگ درخشان و مشکی یک دست دارااست.

زوم: عقیق Crazy Laceعقیق شجری

عقیق و کلسدونی، تماما مات و نصفه واضح می باشند و به همین علت معمولا به صورت مهره یا این که کابوشنتراش داده می‌شود. احتمالا کلسدونی یک کدام از مواد آیتم به کار گیری آدم های نخستین بوده که به جهت فراوانی و استحکام آن برای تنظیم ابزار و تیر به کار گیری می شده‌است. عقیق به خانواده کوارتز تکتوسیلیکات مواد معدنی وابستگی دارااست که دربرگیرنده کلسدونی، کلسدونی قرمز رنگ (کارنلینcarnelian) یا این که عقیق قرمز رنگ سیر (sard)، اونیکس سیاه (black onyx) و یشم (جاسپر jasper)است.


معرفی گوهر عقیق آتشین (Fire Agate)


عقیق آتشین (fire agate) یک کدام از نادرترین عقیق های مو جود می‌باشد که فقط شصت سال میباشد در بازارهای تجاری یافت میگردد.

معرفی گوهر عقیق آتشین (Fire Agate)

در مقاله گذشته در رابطه عقیق و گونه های آن به صورت مختصر حرف کردیم. سنگ عقیق قدمتی یک سری هزار ساله داراست و مصریان باستان از آن به کار گیری میکردند البته بعضا از گونه های آن برای مقطع یه خرده میباشد که یافت گردیده اند. عقیق آتشین (fire agate) یکی‌از نادرترین عقیق های جان دار میباشد که صرفا شصت سال میباشد در بازارهای تجاری یافت میگردد.

عقیق آتشین گوهری میباشد با رنگ قهوه ای و شکلی مشابه دانه انگور وسیع گردیده داراست. خصوصیت منحصربه‌فرد بفرد و عجیب که در‌این سنگ قیمتی وجود لایه هایی از کریستال اکسید آهن (لیمونیت) در سطح های گوناگون میباشد. این لایه ها سبب می‌شوند قوس قزحی در سنگ بوجود آید. این سطح ها سبب می گردند نوروروشنایی سپید باطن سنگ تجزیه شود و رنگ های قرمز رنگ، طلائی، سبز، و گهگاه آبی رنگ مایل به بنفش بوجود آید.

یک عقیق آتشین کیفیت بالا می‌تواند بخاطر بازی رنگ به اندازه یک اپال سیاه شایان توجه باشد. ولی عقیق آتشین بسیار ارزان خیس از اپال بوده و به صورت قابل توجهی با دوام خیس نیز میباشد. از آنجایی که عقیق نوعی از کوارتز می باشدسختی موشواره آن 7 میباشد. در سود این گوهر برای بخش اعظمی از جواهرات از گزاره انگشتر مطلوب میباشد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۹ تیر ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۲۵:۵۵ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)