دنیای سنگ های زینتی دنیای سنگ های زینتی .

دنیای سنگ های زینتی

تاریخچه سنگ عقیق

خرید انگشتر عقیق


قرنها سنگ عقیق تحت عنوان گوهری با ارزش و سنگی برای استعمال در جواهرات یا این که مجسمه های هنری کوچک بود. خاصیت سنگ عقیق نیز از دید طلسم و جادوگری نیز از مواقعی بود که دقت آدم از گزاره ایرانیان باستان را به خویش جلب می‌کرد.
اسم آن برگرفته از رودخانه آگات(Achates) در شبه جزیره سیسیل ایتالیا مشتق شده‌است. احتمالا از بستر این رودخانه در روزگار قدیم قلوه سنگ های عقیق بدست می آمده میباشد. فیلسوف یونانی به اسم تئوفراستوس‌ (Theophrastus) این گوهر را وقتی که در قرن چهارم آن را در رودخانه کشف کرد، و آن را عقیق (Agate) نامگذاری نمود.

پیاله ها و ظروف درست شده از کالا اشکال سنگ عقیق در حین امپراتوری بیزانس (روم شرقی – قسطنطنیه) بسیار دوستداشتنی بودند، گردآوری این پیاله ها دربین خانواده های اشرافی اروپا در زمان رنسانس متداول گردیده بود و که امروزه در بخش اعظمی از موزه ها نظیر لوور فرانسه به اکران نهاده گردیده اند.
صرفا در یک گروه بیشتراز سه هزار ظرف از متاع این گوهر که بوسیله مهرداد ، سلطان پونتوس اندوخته شده‌است؛ تحت عنوان مثال ای از این میباشد که به چه شکل در قبل این جواهر نصفه قیمتی گزینه دقت قرار می گرفت.

او‌لین اشاره به جلا و تراش سنگ عقیق در سال ۱۵۴۸ میلادی در متن ها تاریخی به چشم می خورد با این درحال حاضر رسما تراش نگین های جواهری این سنگ از اولِ قرن شانزدهم در شهری از آلمان مقدمه شد. امروزه ایدار-اوبراشتاین Idar-Oberstein آلمان از شایسته ترین مرکز ها کنده کاری این گوهر در عالم شناخته شده‌است، روزمره طیف عظیمی از دیگر سنگهای قیمتی از سراسر دنیا نیز جهت تراش کاری و حکاکی وارد ایدار می‌شود.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۵:۲۳ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)