دنیای سنگ های زینتی دنیای سنگ های زینتی .

دنیای سنگ های زینتی

آشنایی با سنگ‌ عقیق

انگشتر عقیق


همشهری آنلاین: عقیق یا این که آگات از سنگ‌های نصفه قیمتی می‌باشد. کلکسیون میتریدات، فرمانروا پونتوس، که حدود 4 هزار پیاله عقیق بوده هست، اعتنا مختص و ترازو شوق و اشتیاق بدین سنگ را نشان می دهد.

عقیق جزو کانی‌هایی می‌باشد که از تعدادی عنصر شیمیایی درست شده می باشد. عقیق سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی می‌باشد. ادغام شیمیایی آن سیلیس می‌باشد و اما گهگاه عناصری نظیر Al،Fe، Mg، Ca، Ni، Cr در کنار آن قرار میگیرد. خصوصیت عقیق ریزدانه بودن آن و روشنی رنگش میباشد. عقیق نصفه روشن، مبهوت و دارنده جلای شیشه‌ای میباشد.

عقیق به رنگ‌های سپید تا خاکستری تیره و سیاه، زردرنگ تا قرمز‌رنگ، سبز و آبی رنگ پر‌نور می‌باشد و در بین جواهرات جایگاه دوم سنگی دارای اسم و رسم هست. شایسته ترین آن سرخ، زرد رنگ و سپید می‌باشد. سیرتکامل‌ای از آن که ذرات فراوان میکا داراست و درخشان میباشد دلربا نامیده میشود.

صورت بلورهای عقیق، نازک و شش گوش می باشد. این کانی در هیدروکسید پتاسیم (KOH) حل میشود.

تاریخچه
کلمه عقیق از نام رودخانه‌ای به اسم آگات در شبه جزیره سیسیل مشتق شده‌است. احتملاً از بستر این رودخانه در روز ها قدیم قلوه سنگ‌های عقیق به دست می‌آمده می‌باشد. عقیق‌هایی که در پیشین از معادن آلمان استخراج می‌شدند، دارنده رنگ‌های قرمز رنگ صورتی و قهوه‌ای بوده و دربین این لایه‌ها گهگاه نیز نوارهای خاکستری رنگ چشم میشود. این معادن امروزه قابل به کار گیری نیستند.

مهمترین محل یافت بلورهای عقیق در قرن نوزدهم میلادی در اطراف ایدار اوبرشتاین در آلمان قرار داشت. عقیق‌های برزیلی برای حکاکی بسیار مطلوب می باشند. در کشورهای چین، هندوستان، مالاگاسی، مکزیک و نقاط گوناگون ایالات متحده نیز معادن مهم عقیق موجود است.

از زمانه‌های بسیار بدور عقیق رنگ می‌گردیده‌اند، از سه هزار سال پیش مصری‌ها از عقیق تراش داده گردیده برای ساختن مهره، نگین انگشتری و تزیین ظروف استعمال می‌کردند.

توده‌آوری پیاله‌های عقیق فی مابین درباریان اروپا در عصر رنسانس مرسوم بود. در اکثری از موزه‌های اروپا از گزاره لوور مثال‌های خاصی از آن موجود هست.

قطعات عقیق که لایه بالایی آن ها سپید و لایه پایینی به رنگ مشکی می‌باشد را انیکس (Onyx) می‌نامند (انیکس در لهجه یونانی به معنای ناخن بوده و به علت نصفه روشن بودن این کانی به آن اطلاق شده‌است).


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۲۶:۱۱ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)