دنياي سنگ هاي زينتي دنياي سنگ هاي زينتي .

دنياي سنگ هاي زينتي

با هوشمندسازي ساختمان به آينده تعلق داشته باشيد!

بهترين عايق حرارتي


آينده جاييست كه در تخيلات خويش به آن فكرمي كنيم، كليه ي ما از اينكه المان هاي آفريننده ي فردا را در معاش روزانه خويش داشته باشيم حس هيجان خوا‌هيم كرد. تصوراتي مانند در دست گرفتن تمام وجه كارها حتي از منش بدور يكي‌از و رئيس مصرف انرژي در تمام امكانات از پاراگراف اين شاخصه هاست.

هوشمندسازي ساختمان علاوه بر تمام مزيت هايي كه برايمان به هم پا مياورد، قادر است حضور و معاش در آينده را در ذهنمان متبلور نمايد.

با رئيس مصرف انرژي ميتوانيم هوشمندانه فعاليت كنيم
همان طور كه گفته شد، از خصوصيت هاي پررنگ ي يك ساختمان هوشمند، مي شود به قابليت و امكان در اختيار گرفتن ساختمان از رويه بدور بوسيله وسايل ارتباطي متعدد، در دست گرفتن تردد افراد و بازه زماني روزگار كاري آن‌ها به واسطه سيستم رئيس هوشمند، اندازه گيري و ذخيره سازي انرژي در هر مدت ي هنگامي اشاره نمود.

در چهره استعمال سيستم رئيس هوشمند در ساختمان ها، باصرفه جويي قابل مراعات در مصرف انرژي، كاهش نيروي انساني و خطاهاي ناشي از همت سيستم ها و نيز همت اشخاص، كاهش مخارج مراقبت وتعميرات سيستم هاي ساختمان، انعطاف پذيري بالاي سيستم ها، ارتقاء قدمت اثر گذار دستگاه ها، كاهش مخارج مراقبت و تعمير و از تمامي مهمتر افزايش جذابيت و لوكسي ساختمان از نتيجه ها بدست آمده از چاره هوشمند سازي منزل ها خواهد بود.

مقاله داراي ربط: باصرفه سازي مصرف انرژي و هوشمندسازي ساختمان

از آنجاييكه مصرف بي شيوه انرژي اثرات جبران ناپذيري بر فرآيند معاش ما اينك و همچنين بر آيندگان خواهد داشت، در‌اين نوشته‌ي علمي كارايي كرديم راه و روش حلهايي را پيش روي شما بگذاريم كه تا اندازه اي از نگراني هايتان بكاهد و همچنين شما‌را از پرداخت مخارج هنگفت مصون نمايد.

در آخر بايستي اين را ادامه داد كه رفته رفته تمام ذخاير انرژي فرايند رو به كاهش را طي مينمايند. در چنين وضعيتي بايدبه دنبال راه و روش راه‌حل بود، در صورتي هر كدام از ما سهمي هرچند جزئي، در نمايد كردن اين فرآيند داشته باشيم، شايد بتوانيم فردايي بهتر براي فرزندانمان باقي بگذاريم.

شايد هوشمندسازي و رابطه آن با مصرف باصرفه راهي چهت نيل به‌اين مهم باشد.
عايق حرارتي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۳۴:۳۲ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

آشنايي با سنگ‌ عقيق

انگشتر عقيق


همشهري آنلاين: عقيق يا اين كه آگات از سنگ‌هاي نصفه قيمتي مي‌باشد. كلكسيون ميتريدات، فرمانروا پونتوس، كه حدود 4 هزار پياله عقيق بوده هست، اعتنا مختص و ترازو شوق و اشتياق بدين سنگ را نشان مي دهد.

عقيق جزو كاني‌هايي مي‌باشد كه از تعدادي عنصر شيميايي درست شده مي باشد. عقيق سنگي سيليسي و نوعي از در كوهي مي‌باشد. ادغام شيميايي آن سيليس مي‌باشد و اما گهگاه عناصري نظير Al،Fe، Mg، Ca، Ni، Cr در كنار آن قرار ميگيرد. خصوصيت عقيق ريزدانه بودن آن و روشني رنگش ميباشد. عقيق نصفه روشن، مبهوت و دارنده جلاي شيشه‌اي ميباشد.

عقيق به رنگ‌هاي سپيد تا خاكستري تيره و سياه، زردرنگ تا قرمز‌رنگ، سبز و آبي رنگ پر‌نور مي‌باشد و در بين جواهرات جايگاه دوم سنگي داراي اسم و رسم هست. شايسته ترين آن سرخ، زرد رنگ و سپيد مي‌باشد. سيرتكامل‌اي از آن كه ذرات فراوان ميكا داراست و درخشان ميباشد دلربا ناميده ميشود.

صورت بلورهاي عقيق، نازك و شش گوش مي باشد. اين كاني در هيدروكسيد پتاسيم (KOH) حل ميشود.

تاريخچه
كلمه عقيق از نام رودخانه‌اي به اسم آگات در شبه جزيره سيسيل مشتق شده‌است. احتملاً از بستر اين رودخانه در روز ها قديم قلوه سنگ‌هاي عقيق به دست مي‌آمده مي‌باشد. عقيق‌هايي كه در پيشين از معادن آلمان استخراج مي‌شدند، دارنده رنگ‌هاي قرمز رنگ صورتي و قهوه‌اي بوده و دربين اين لايه‌ها گهگاه نيز نوارهاي خاكستري رنگ چشم ميشود. اين معادن امروزه قابل به كار گيري نيستند.

مهمترين محل يافت بلورهاي عقيق در قرن نوزدهم ميلادي در اطراف ايدار اوبرشتاين در آلمان قرار داشت. عقيق‌هاي برزيلي براي حكاكي بسيار مطلوب مي باشند. در كشورهاي چين، هندوستان، مالاگاسي، مكزيك و نقاط گوناگون ايالات متحده نيز معادن مهم عقيق موجود است.

از زمانه‌هاي بسيار بدور عقيق رنگ مي‌گرديده‌اند، از سه هزار سال پيش مصري‌ها از عقيق تراش داده گرديده براي ساختن مهره، نگين انگشتري و تزيين ظروف استعمال مي‌كردند.

توده‌آوري پياله‌هاي عقيق في مابين درباريان اروپا در عصر رنسانس مرسوم بود. در اكثري از موزه‌هاي اروپا از گزاره لوور مثال‌هاي خاصي از آن موجود هست.

قطعات عقيق كه لايه بالايي آن ها سپيد و لايه پاييني به رنگ مشكي مي‌باشد را انيكس (Onyx) مي‌نامند (انيكس در لهجه يوناني به معناي ناخن بوده و به علت نصفه روشن بودن اين كاني به آن اطلاق شده‌است).


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۲۶:۱۱ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

نقش نگين عقيق

خريد انگشتر عقيق


زماني آن حضرت هنوز توان چنداني نداشت، در قراردادها و عهدنامه ‏ها محمدبن عبدالله، خوانده مي‏شد و اذن نمي‏دادند

در انتها قراردادها گزاره محمد فرستاده الله نوشته شود. وقتي كه شوكت و عزّت اسلام آشكار شد، وي امپراتوران زمانه

خويش را به يكتاپرستي فرا خواند، طومار‏ ها و پيامهاي خويش را با انگشتري كه بر آن «محمد پيامبر الله» حك گرديده بود، مهر

مي‏فرمود. كلمه طيبه «محمد نبي الله» در سه ستون عمودي با ترتيب خاصي بر مهر كنده گرديده بود. در سطر نخستين بالا كلمه

الله، در سطر دوم كلمه پيامبر و در ذيل محمد صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله .(۷)

انگشتر عقيق مردانه با نقش محمد نبي الله

حضرت راست گو عليه‏السلام فرمود : نقش انگشتر فرستاده اكرم صلي‏ الله عليه ‏و‏آله « محمد فرستاده الله » بود.(۸) وي همينطور

از بابا بزرگوارش نقل مي‏كند كه : انگشتر فرستاده پروردگار از متاع نقره بود و « محمد فرستاده الله » بر آن نقش بسته بود.(۹)

ناصر خسرو قبادياني، شعر سرا مالامال شهرت پارسي گويش، نيز در شعر خويش مضمون اين حديث را به نظم كشيده مي‌باشد.

محمد پيامبر خداي هست زين ما همين بود نقش نگين محمد(۱۰) نبي اسلام در مكاتباتش خويش را پيامبر الله

خوانده ميباشد. اين نقش نگين به جنبه آسماني بودن پيامهاي حضرت اشاره داراست.

انگشتر عقيق با نقش لا‌به‌لا اله الا الله

بر يكي از نگينهاي آن حضرت عبارت « صحت الله محمد فرستاده الله » حك شده بود. گرچه بعضي از مورخان معتقدند،

پاراگراف « صحت الله » بعد از حلت فرستاده صلي‏ الله‏ عليه‏ و ‏آله بيشتر شويد.

در برخي از احاديث آمده ميباشد كه بر يكي از انگشتري‏هاي رسول اسلام صلي‏ الله‏ عليه ‏و‏ آله سه پاراگراف

« لااله الا الله – محمد فرستاده الله – علي اما‏ الله » حك شده بود. سازه به درستي داستان فوق، اين نوشته بشارتي بر

مؤمنان و پيامي به مشركان مي‌باشد كه اين شريعت با وفات آن حضرت آخر نمي‏پذيرد و اين شجره طيبه همچنان مالامال ثمر و

مالامال فروغ و روشنايي به منش خويش ادامه مي‏دهد. امام درست گو عليه‏ السلام مي‏فرمايد: فرستاده آفريدگار صلي ‏الله ‏عليه‏ و‏آله دو انگشتر داشت.

بر يكي درج شده بود : « لابه لا اله الا الله » و بر ديگري « صحت الله ».(۱۱)

انگشتر عقيق مردانه با نقش شهادتين

حضرت رضا عليه‏السلام در حديثي جامع در جواب به پرسش يكي از اصحاب خود به بيان نقشهاي نگين راهبران

معصوم عليهم ‏السلام از حضرت انسان عليه‏ السلام تا حضرت خاتم صلي‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله و از حضرت خاتم صلي‏ الله‏ عليه‏ و ‏آله

تا بابا بزرگوارشان حضرت موسي‏بن جعفر عليه‏ السلام پرداخته هست. آن بزرگوار در بخشي از اين حديث فرموده مي باشد:

« و كان نقش خاتم محمد صلي‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله لابه‌لا اله الا الله محمد پيامبر الله »(۱عقيق)


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۵۶:۲۱ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

تاثيرات انگشتر عقيق بدست كردن

خريد انگشتر عقيق


استجابت دعا
در ارشادوراهنمايي القلوب آمده مي باشد: شايسته ميباشد از براي كسي كه دعا مي كند پاك و رو به قبله باشد و يكي از آداب دعا اين مي‌باشد كه در مكان هاي شريفه و در زمان ها شريفه و بعداز نماز باشد و در دستش انگشتر عقيق باشد. روايت داراست دستي كه در آن انگشتر عقيق باشد دعايش رد نمي شود و فرمود: دستي بسوي عرش بلند نمي شود كه دوست‌خيس باشد در نزد پروردگار از دستي كه در آن عقيق مي‌باشد و آن عقيق امان مي باشد در مسافرت و حضرت نبي فرمود: دو ركعت نماز با انگشتر عقيق بهتر هست از هفتاد ركعت فارغ از انگشتر عقيق و فرمود: عقيق اولين گوهري مي باشد كه اقرار به يگانگي پروردگار و نبوت حضرت محمد صلي الله عليه و آله و ولايت علي عليه السلام كرد و خداوند مقدر فرمود: هر دستي كه در آن انگشتر عقيق باشد و به دعا بلند شود آن را رد نكند و آن را مصيبت نكند.[۱۳]

به دور شدن از فقر
امام درستگو عليه السلام مي‌فرمايند: «هر كس انگشتري داشته باشد كه نگين آن عقيق باشد فقير نخواهد شد و مقدر وي جز بهترين تقديرات نخواهد بود».[۱۴]

ايمني در هجرت
در كتاب "آداب مهاجرت در فرهنگ و تمدن نيايش‌" به گزارش كتاب «فضل و ادب العقيق والتّختّم به» نوشته‌ي سيد قريش سبيع ابن مهنّاي علوي مدني به مدرك متّصل از امام راستگو عليه السلام آمده ميباشد: «انگشتري عقيق مايه‌ ي ايمني در مسافرت مي‌باشد».[۱۵]
عقيق
هجران از گزند و بلا
سيّد قريش سبيع ابن مهنّا از غيداق و به ورقه ها وي از ابوهاشم داود جعفري رحمه اللَّه نقل مي‌كند كه وي ذكر كرد: اسماعيل بن جعفر اذعان كرد: حضرت ابوجعفر محمّد بن علي، امام باقر عليهماالسّلام، به اينجانب فرمود: «پسرم، هر كس صبح كند در حالي كه انگشتري عقيق در مشت راست خويش كرده باشد و پيش از آن كه كسي را ببيند، نگين انگشتري را به طرف كف دست بگرداند و سوره‌ي «إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ » را تا انتها بخواند، بعد از آن بگويد: آمنت باللَّه وحده لاشريك له و كفرت بالجبت والطّاغوت و آمنت بسرّ آل محمّد و علانيتهم و ظاهرهم و باطنهم و أوّلهم و آخرهم، (يعني: به خدايي كه يگانه و بي‌همتاست، ايمان آوردم و از جبت و طاغوت بيزاري جستم و به كارها نهان و آشكار و ظواهر و درون و ويّل و پايان آل محمّد صلوات اللَّه عليهم اجمعين معتقد گرديدم)، خدا در آن روز اورا از گزند بلاهايي كه از اسمان فرود مي‌آيد و يا به اسمان بالا مي‌رود و زيان‌هاي روي زمين و آنچه از داخل آن برآيد، سهل و آسان نگاه مي‌دارااست و آن روز را تا شب در محافظت معبود و در پناه وليّ وي خواهد بود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۲۹:۲۰ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

خواص ياقوت كبود

خريد انگشتر عقيق


ياقوت كبود آبي اصل، وابسته به كشمير بوده و شايد نتوان يكي‌از آن‌ها‌را به‌طور بي واسطه از آن ناحيه به دست آورد. برندهاي دوست داستني جانور در بازار اكثر وقت ها دارنده كيفيت ذيل‌خيس مي باشند. به‌علاوه سنگ ياقوت اصل كشميري يكي‌از گران‌ بها ترين سنگ‌هاي دنيا به حساب ميآيد.

ياقوت كبود آبي‌رنگ براي انگشت ميانه اشخاص مورداستفاده قرار مي گيرد

اگرچه اين عمل ضروري وجود ندارد، ولي ياقوت كبود آبي رنگ معمولاً براي انگشت ميانه اشخاص مورداستفاده قرار ميگيرد. استدلال اين عمل باورهاي ستاره‌شناسي مي باشد كه به كار گيري از ياقوت كبود آبي‌رنگ در انگشت ميانه را براي شخص، پرمنفعت مي داند. بااين‌درحال حاضر گزينش آخري با شماست.

به هنگام خريد ياقوت كبود آبي رنگ به چهار نكته دقت نماييد

بها يك ياقوت كبود آبي رنگ اصل بسيار گران بوده و اكثري از سنگ فروشان دسته تقلبي و يا اين كه نادر كيفيت آن را در چنگ شما قرار مي دهند.

هنگام خريد ياقوت كبود آبي‌رنگ بدين مورد ها توجه داشته باشيد:

رنگ
وضوح
برش
وزن (قيراط)

اگرچه ياقوت كبود در رنگ‌هاي متعدد موجود هست، البته ارزشمندترين آن رنگ آبي رنگ هست. وضوح نيز به ترازو شفافيت و عبور فروغ از ياقوت اشاره دارااست.

درباره با برش سنگ، اعتنا داشته باشيد كه ياقوت به شايسته ترين نحو برش خورده باشد. برش درست سنگ رجوع فروغ را ارتقا ميدهد. بها ياقوت كبود آبي بستگي به وزن آن داشته و سنگ‌هاي ۲، ۳ و ۴ قيراطي دارنده ارزش‌هاي بالايي ميباشند.

علاوه براين، در بازار، ياقوت‌هاي تقلبي نيز موجود هست كه شبيه ياقوت‌هاي اصل ميباشند. در هنگام خريد مطمئن گرديد كه پول يك سنگ اصل را بابت يك سنگ تقلبي پرداخت نميكنيد.

اين سنگ با طلا و جواهرات و يا اين كه نقره به كارگيري مي گردد

ياقوت كبود آبي‌رنگ بايستي با انگشترهاي طلا جواهرات و يا اين كه نقره مورداستفاده قرار بگيرد. كوچك‌ترين اندازه‌ي اين سنگ ۲ قيراط بوده و سنگ ۵ قيراطي به‌تيتر اندازه‌ي ايده‌آل شناخته ميگردد.
سنگ هاي زينتي
استعمال از طلا و جواهرات در كنار ياقوت كبود آبي‌رنگ به‌تيتر شايسته ترين ادغام شناخته ميشود، چون هر دو ماده يكديگر را از لحاظ بها زيباشناختي و اهميت، پشتيباني مي‌نمايند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۳۵:۰۱ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

چگونگي تشكيل عقيق

خريد انگشتر عقيق


عقيق در فيض جريانهاي آب در سنگهاي سيليسي يا اين كه سنگهاي سيليكات دار و يا اين كه در سود بلند شدن گازهاي اسيد از داخل زمين توليد مي گردد و در خلال سنگهاي ديگر بوجود ميايد. مخصوصاً ميان سنگهاي آذرين سطحي كه ساختمان سماكي داراست.

عقيق در رنگ هاي متنوع

اشكال سنگ عقيق موجود است كه بيش تر ما با گونه هاي قهوه‌اي مايل به قرمز رنگ يا اين كه نهايتا مشكي آن آشنا هستيم، درحالي‌كه عقيق جزو متنوع‌ترين سنگ‌هاي زينتي به‌شمار مي‌رود. عقيق‌ آبي رنگ، قهوه‌اي، عده‌اي، سليماني، سبز و سرخ از اشكال عقيق ميباشند. عقيق زرد رنگ هم يك كدام از رايج‌ترين گونه هاي عقيق دربين ما اهل ايران‌هاست كه با تيتر شرف‌الشمس معامله مي‌گردد، درحالي‌كه‌اين اسم دعاي حك گرديده روي آن مي باشد خير خويش عقيق. اين دسته عقيق معادن فراواني داراست به همين ادله چندان گرانقيمت وجود ندارد.

خريد انگشتر نقره مردانه با نگين عقيق زرد رنگ حكاكي گرديده Rg-n239 - موضوع مشكي
انگشتر نقره مردانه با نگين عقيق زرد رنگ حكاكي گرديده Rg-n239


انگشتر مردانه نقره با سنگ عقيق رنگ زرد Rg-n202- روي چوب
انگشتر مردانه نقره با سنگ عقيق زردرنگ Rg-n202
طرز تشخيص عقيق اصل از تقلبي

تشخيص عقيق اصل فعاليت چندان معمولي اي وجود ندارد و نياز به تجربه و مهارت بالا داراست. عقيق اصل رگه‌هاي نقطه‌اي، سوزني، ابري و مالامال مانند داراست. حتي ممكن مي‌باشد اين رگه‌ها از رنگ ديگري هم باشد. رگه‌هاي ساخت‌گرديده در عقيق‌هاي تصنعي ساختگي بوده و مثل رگه‌هاي معدني، طبيعي و دلنشين وجود ندارد. از در بين دو عقيق معادل ، عقيق سنگين خيس ، عقيق اصل هست چراكه عقيق اصل چگالي بالايي داراست و در سود وزن بيشتري را نسبت به مثال هاي شبيه خويش دارااست. از طرفي در صورتي‌كه سنگ عقيق را بر روي سنگ و يا اين كه سطحي كه مشقت آن كمتر از ۷ مي‌باشد بكشيد بايستي بر روي آن ساخت خراش نمايد و به سادگي بر روي آن خط نميوفتد. در شرايطي‌كه انگشتري يا اين كه گردنبندي خريده‌ايد كه نگين آن با يك ضربه كوچك خش برداشته، متأسفانه احتمال تقلبي‌بودن آن زياد ميباشد. عقيق اصل طبيعت ضد‌و‌نقيض با فصل داراست؛ فصل‌تابستان خنك و فصل‌زمستان گرم مي باشد، اگر گونه صنعتي آن متناسب با تغييرات دما تغيير و تحول مي نمايد. عقيق قرمز‌رنگ دوست داران بخش اعظمي داراست و مثال طبيعي آن كمتر از ساير اشكال آن ميباشد.

اضافه بخوانيد


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۲:۱۲ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

عناصر تشكيل دهنده عقيق

خريد انگشتر عقيق


عقيق جزو كاني‌هايي هست كه از يك‌سري عنصر شيميايي ساخته شده مي‌باشد. عقيق سنگي سيليسي و نوعي از در كوهي مي‌باشد. ادغام شيميايي آن سيليس ميباشد و اما گهگاه عناصري نظير Al،Fe، Mg، Ca، Ni، Cr در كنار آن قرار مي گيرد. خصوصيت عقيق ريزدانه بودن آن و روشني رنگش مي‌باشد. عقيق نصفه روشن، متحير و دارنده جلاي شيشه‌اي ميباشد.

عقيق به رنگ‌هاي سپيد تا خاكستري تيره و سياه، زرد رنگ تا قرمز رنگ، سبز و آبي‌رنگ پر‌نور ميباشد و در بين جواهرات رتبه دوم سنگي داراي شهرت مي باشد. شايسته ترين آن سرخ، زردرنگ و سپيد ميباشد. سيرتكامل‌اي از آن كه ذرات فراوان ميكا داراست و درخشان ميباشد دلربا ناميده مي شود.

صورت بلورهاي عقيق، نازك و شش گوش مي‌باشد. اين كاني در هيدروكسيد پتاسيم (KOH) حل ميگردد.

گونه هاي عقيق

برخلاف تصور اكثر اوقات مردم عقيق فقط در رنگ قرمز رنگ يافت نميشود و گونه هاي مختلف و گسترده‌اي دارااست. عقيق را با اعتنا به گونه صورت و ساختار لايه‌هاي آن مي‌اقتدار اين سيرتكامل تقسيم‌بندي كرد:

عقيق خزه‌اي: دارنده محتوياتي از بلورهاي سبزرنگ ميهمان به طريق خزه ميباشد. شايسته ترين گونه عقيق خزه‌اي در هندوستان استخراج مي گردد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۲۰:۰۶ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)