دنیای سنگ های زینتی دنیای سنگ های زینتی .

دنیای سنگ های زینتی

نقش نگین عقیق

خرید انگشتر عقیق


زمانی آن حضرت هنوز توان چندانی نداشت، در قراردادها و عهدنامه ‏ها محمدبن عبدالله، خوانده می‏شد و اذن نمی‏دادند

در انتها قراردادها گزاره محمد فرستاده الله نوشته شود. وقتی که شوکت و عزّت اسلام آشکار شد، وی امپراتوران زمانه

خویش را به یکتاپرستی فرا خواند، طومار‏ ها و پیامهای خویش را با انگشتری که بر آن «محمد پیامبر الله» حک گردیده بود، مهر

می‏فرمود. کلمه طیبه «محمد نبی الله» در سه ستون عمودی با ترتیب خاصی بر مهر کنده گردیده بود. در سطر نخستین بالا کلمه

الله، در سطر دوم کلمه پیامبر و در ذیل محمد صلی ‏الله‏ علیه ‏و‏آله .(۷)

انگشتر عقیق مردانه با نقش محمد نبی الله

حضرت راست گو علیه‏السلام فرمود : نقش انگشتر فرستاده اکرم صلی‏ الله علیه ‏و‏آله « محمد فرستاده الله » بود.(۸) وی همینطور

از بابا بزرگوارش نقل می‏کند که : انگشتر فرستاده پروردگار از متاع نقره بود و « محمد فرستاده الله » بر آن نقش بسته بود.(۹)

ناصر خسرو قبادیانی، شعر سرا مالامال شهرت پارسی گویش، نیز در شعر خویش مضمون این حدیث را به نظم کشیده می‌باشد.

محمد پیامبر خدای هست زین ما همین بود نقش نگین محمد(۱۰) نبی اسلام در مکاتباتش خویش را پیامبر الله

خوانده میباشد. این نقش نگین به جنبه آسمانی بودن پیامهای حضرت اشاره داراست.

انگشتر عقیق با نقش لا‌به‌لا اله الا الله

بر یکی از نگینهای آن حضرت عبارت « صحت الله محمد فرستاده الله » حک شده بود. گرچه بعضی از مورخان معتقدند،

پاراگراف « صحت الله » بعد از حلت فرستاده صلی‏ الله‏ علیه‏ و ‏آله بیشتر شوید.

در برخی از احادیث آمده میباشد که بر یکی از انگشتری‏های رسول اسلام صلی‏ الله‏ علیه ‏و‏ آله سه پاراگراف

« لااله الا الله – محمد فرستاده الله – علی اما‏ الله » حک شده بود. سازه به درستی داستان فوق، این نوشته بشارتی بر

مؤمنان و پیامی به مشرکان می‌باشد که این شریعت با وفات آن حضرت آخر نمی‏پذیرد و این شجره طیبه همچنان مالامال ثمر و

مالامال فروغ و روشنایی به منش خویش ادامه می‏دهد. امام درست گو علیه‏ السلام می‏فرماید: فرستاده آفریدگار صلی ‏الله ‏علیه‏ و‏آله دو انگشتر داشت.

بر یکی درج شده بود : « لابه لا اله الا الله » و بر دیگری « صحت الله ».(۱۱)

انگشتر عقیق مردانه با نقش شهادتین

حضرت رضا علیه‏السلام در حدیثی جامع در جواب به پرسش یکی از اصحاب خود به بیان نقشهای نگین راهبران

معصوم علیهم ‏السلام از حضرت انسان علیه‏ السلام تا حضرت خاتم صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله و از حضرت خاتم صلی‏ الله‏ علیه‏ و ‏آله

تا بابا بزرگوارشان حضرت موسی‏بن جعفر علیه‏ السلام پرداخته هست. آن بزرگوار در بخشی از این حدیث فرموده می باشد:

« و کان نقش خاتم محمد صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله لابه‌لا اله الا الله محمد پیامبر الله »(۱عقیق)


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۶:۲۱ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

تاثیرات انگشتر عقیق بدست کردن

خرید انگشتر عقیق


استجابت دعا
در ارشادوراهنمایی القلوب آمده می باشد: شایسته میباشد از برای کسی که دعا می کند پاک و رو به قبله باشد و یکی از آداب دعا این می‌باشد که در مکان های شریفه و در زمان ها شریفه و بعداز نماز باشد و در دستش انگشتر عقیق باشد. روایت داراست دستی که در آن انگشتر عقیق باشد دعایش رد نمی شود و فرمود: دستی بسوی عرش بلند نمی شود که دوست‌خیس باشد در نزد پروردگار از دستی که در آن عقیق می‌باشد و آن عقیق امان می باشد در مسافرت و حضرت نبی فرمود: دو رکعت نماز با انگشتر عقیق بهتر هست از هفتاد رکعت فارغ از انگشتر عقیق و فرمود: عقیق اولین گوهری می باشد که اقرار به یگانگی پروردگار و نبوت حضرت محمد صلی الله علیه و آله و ولایت علی علیه السلام کرد و خداوند مقدر فرمود: هر دستی که در آن انگشتر عقیق باشد و به دعا بلند شود آن را رد نکند و آن را مصیبت نکند.[۱۳]

به دور شدن از فقر
امام درستگو علیه السلام می‌فرمایند: «هر کس انگشتری داشته باشد که نگین آن عقیق باشد فقیر نخواهد شد و مقدر وی جز بهترین تقدیرات نخواهد بود».[۱۴]

ایمنی در هجرت
در کتاب "آداب مهاجرت در فرهنگ و تمدن نیایش‌" به گزارش کتاب «فضل و ادب العقیق والتّختّم به» نوشته‌ی سید قریش سبیع ابن مهنّای علوی مدنی به مدرک متّصل از امام راستگو علیه السلام آمده میباشد: «انگشتری عقیق مایه‌ ی ایمنی در مسافرت می‌باشد».[۱۵]
عقیق
هجران از گزند و بلا
سیّد قریش سبیع ابن مهنّا از غیداق و به ورقه ها وی از ابوهاشم داود جعفری رحمه اللَّه نقل می‌کند که وی ذکر کرد: اسماعیل بن جعفر اذعان کرد: حضرت ابوجعفر محمّد بن علی، امام باقر علیهماالسّلام، به اینجانب فرمود: «پسرم، هر کس صبح کند در حالی که انگشتری عقیق در مشت راست خویش کرده باشد و پیش از آن که کسی را ببیند، نگین انگشتری را به طرف کف دست بگرداند و سوره‌ی «إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ » را تا انتها بخواند، بعد از آن بگوید: آمنت باللَّه وحده لاشریک له و کفرت بالجبت والطّاغوت و آمنت بسرّ آل محمّد و علانیتهم و ظاهرهم و باطنهم و أوّلهم و آخرهم، (یعنی: به خدایی که یگانه و بی‌همتاست، ایمان آوردم و از جبت و طاغوت بیزاری جستم و به کارها نهان و آشکار و ظواهر و درون و ویّل و پایان آل محمّد صلوات اللَّه علیهم اجمعین معتقد گردیدم)، خدا در آن روز اورا از گزند بلاهایی که از اسمان فرود می‌آید و یا به اسمان بالا می‌رود و زیان‌های روی زمین و آنچه از داخل آن برآید، سهل و آسان نگاه می‌دارااست و آن روز را تا شب در محافظت معبود و در پناه ولیّ وی خواهد بود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۲۹:۲۰ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

خواص یاقوت کبود

خرید انگشتر عقیق


یاقوت کبود آبی اصل، وابسته به کشمیر بوده و شاید نتوان یکی‌از آن‌ها‌را به‌طور بی واسطه از آن ناحیه به دست آورد. برندهای دوست داستنی جانور در بازار اکثر وقت ها دارنده کیفیت ذیل‌خیس می باشند. به‌علاوه سنگ یاقوت اصل کشمیری یکی‌از گران‌ بها ترین سنگ‌های دنیا به حساب میآید.

یاقوت کبود آبی‌رنگ برای انگشت میانه اشخاص مورداستفاده قرار می گیرد

اگرچه این عمل ضروری وجود ندارد، ولی یاقوت کبود آبی رنگ معمولاً برای انگشت میانه اشخاص مورداستفاده قرار میگیرد. استدلال این عمل باورهای ستاره‌شناسی می باشد که به کار گیری از یاقوت کبود آبی‌رنگ در انگشت میانه را برای شخص، پرمنفعت می داند. بااین‌درحال حاضر گزینش آخری با شماست.

به هنگام خرید یاقوت کبود آبی رنگ به چهار نکته دقت نمایید

بها یک یاقوت کبود آبی رنگ اصل بسیار گران بوده و اکثری از سنگ فروشان دسته تقلبی و یا این که نادر کیفیت آن را در چنگ شما قرار می دهند.

هنگام خرید یاقوت کبود آبی‌رنگ بدین مورد ها توجه داشته باشید:

رنگ
وضوح
برش
وزن (قیراط)

اگرچه یاقوت کبود در رنگ‌های متعدد موجود هست، البته ارزشمندترین آن رنگ آبی رنگ هست. وضوح نیز به ترازو شفافیت و عبور فروغ از یاقوت اشاره دارااست.

درباره با برش سنگ، اعتنا داشته باشید که یاقوت به شایسته ترین نحو برش خورده باشد. برش درست سنگ رجوع فروغ را ارتقا میدهد. بها یاقوت کبود آبی بستگی به وزن آن داشته و سنگ‌های ۲، ۳ و ۴ قیراطی دارنده ارزش‌های بالایی میباشند.

علاوه براین، در بازار، یاقوت‌های تقلبی نیز موجود هست که شبیه یاقوت‌های اصل میباشند. در هنگام خرید مطمئن گردید که پول یک سنگ اصل را بابت یک سنگ تقلبی پرداخت نمیکنید.

این سنگ با طلا و جواهرات و یا این که نقره به کارگیری می گردد

یاقوت کبود آبی‌رنگ بایستی با انگشترهای طلا جواهرات و یا این که نقره مورداستفاده قرار بگیرد. کوچک‌ترین اندازه‌ی این سنگ ۲ قیراط بوده و سنگ ۵ قیراطی به‌تیتر اندازه‌ی ایده‌آل شناخته میگردد.
سنگ های زینتی
استعمال از طلا و جواهرات در کنار یاقوت کبود آبی‌رنگ به‌تیتر شایسته ترین ادغام شناخته میشود، چون هر دو ماده یکدیگر را از لحاظ بها زیباشناختی و اهمیت، پشتیبانی می‌نمایند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۵:۰۱ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

چگونگی تشکیل عقیق

خرید انگشتر عقیق


عقیق در فیض جریانهای آب در سنگهای سیلیسی یا این که سنگهای سیلیکات دار و یا این که در سود بلند شدن گازهای اسید از داخل زمین تولید می گردد و در خلال سنگهای دیگر بوجود میاید. مخصوصاً میان سنگهای آذرین سطحی که ساختمان سماکی داراست.

عقیق در رنگ های متنوع

اشکال سنگ عقیق موجود است که بیش تر ما با گونه های قهوه‌ای مایل به قرمز رنگ یا این که نهایتا مشکی آن آشنا هستیم، درحالی‌که عقیق جزو متنوع‌ترین سنگ‌های زینتی به‌شمار می‌رود. عقیق‌ آبی رنگ، قهوه‌ای، عده‌ای، سلیمانی، سبز و سرخ از اشکال عقیق میباشند. عقیق زرد رنگ هم یک کدام از رایج‌ترین گونه های عقیق دربین ما اهل ایران‌هاست که با تیتر شرف‌الشمس معامله می‌گردد، درحالی‌که‌این اسم دعای حک گردیده روی آن می باشد خیر خویش عقیق. این دسته عقیق معادن فراوانی داراست به همین ادله چندان گرانقیمت وجود ندارد.

خرید انگشتر نقره مردانه با نگین عقیق زرد رنگ حکاکی گردیده Rg-n239 - موضوع مشکی
انگشتر نقره مردانه با نگین عقیق زرد رنگ حکاکی گردیده Rg-n239


انگشتر مردانه نقره با سنگ عقیق رنگ زرد Rg-n202- روی چوب
انگشتر مردانه نقره با سنگ عقیق زردرنگ Rg-n202
طرز تشخیص عقیق اصل از تقلبی

تشخیص عقیق اصل فعالیت چندان معمولی ای وجود ندارد و نیاز به تجربه و مهارت بالا داراست. عقیق اصل رگه‌های نقطه‌ای، سوزنی، ابری و مالامال مانند داراست. حتی ممکن می‌باشد این رگه‌ها از رنگ دیگری هم باشد. رگه‌های ساخت‌گردیده در عقیق‌های تصنعی ساختگی بوده و مثل رگه‌های معدنی، طبیعی و دلنشین وجود ندارد. از در بین دو عقیق معادل ، عقیق سنگین خیس ، عقیق اصل هست چراکه عقیق اصل چگالی بالایی داراست و در سود وزن بیشتری را نسبت به مثال های شبیه خویش دارااست. از طرفی در صورتی‌که سنگ عقیق را بر روی سنگ و یا این که سطحی که مشقت آن کمتر از ۷ می‌باشد بکشید بایستی بر روی آن ساخت خراش نماید و به سادگی بر روی آن خط نمیوفتد. در شرایطی‌که انگشتری یا این که گردنبندی خریده‌اید که نگین آن با یک ضربه کوچک خش برداشته، متأسفانه احتمال تقلبی‌بودن آن زیاد میباشد. عقیق اصل طبیعت ضد‌و‌نقیض با فصل داراست؛ فصل‌تابستان خنک و فصل‌زمستان گرم می باشد، اگر گونه صنعتی آن متناسب با تغییرات دما تغییر و تحول می نماید. عقیق قرمز‌رنگ دوست داران بخش اعظمی داراست و مثال طبیعی آن کمتر از سایر اشکال آن میباشد.

اضافه بخوانید


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۳۲:۱۲ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

عناصر تشکیل دهنده عقیق

خرید انگشتر عقیق


عقیق جزو کانی‌هایی هست که از یک‌سری عنصر شیمیایی ساخته شده می‌باشد. عقیق سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی می‌باشد. ادغام شیمیایی آن سیلیس میباشد و اما گهگاه عناصری نظیر Al،Fe، Mg، Ca، Ni، Cr در کنار آن قرار می گیرد. خصوصیت عقیق ریزدانه بودن آن و روشنی رنگش می‌باشد. عقیق نصفه روشن، متحیر و دارنده جلای شیشه‌ای میباشد.

عقیق به رنگ‌های سپید تا خاکستری تیره و سیاه، زرد رنگ تا قرمز رنگ، سبز و آبی‌رنگ پر‌نور میباشد و در بین جواهرات رتبه دوم سنگی دارای شهرت می باشد. شایسته ترین آن سرخ، زردرنگ و سپید میباشد. سیرتکامل‌ای از آن که ذرات فراوان میکا داراست و درخشان میباشد دلربا نامیده می شود.

صورت بلورهای عقیق، نازک و شش گوش می‌باشد. این کانی در هیدروکسید پتاسیم (KOH) حل میگردد.

گونه های عقیق

برخلاف تصور اکثر اوقات مردم عقیق فقط در رنگ قرمز رنگ یافت نمیشود و گونه های مختلف و گسترده‌ای دارااست. عقیق را با اعتنا به گونه صورت و ساختار لایه‌های آن می‌اقتدار این سیرتکامل تقسیم‌بندی کرد:

عقیق خزه‌ای: دارنده محتویاتی از بلورهای سبزرنگ میهمان به طریق خزه میباشد. شایسته ترین گونه عقیق خزه‌ای در هندوستان استخراج می گردد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۰:۰۶ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)