دنیای سنگ های زینتی دنیای سنگ های زینتی .

دنیای سنگ های زینتی

جنس انگشتر

خرید انگشتر عقیق


در خرید انگشتر دقت به محصول انگشتر بسیار مهم میباشد. در دنیای زیورالات از فلزات مختلفی برای تولید و پباده سازی به کار گیری می‌شود که هریک نقاط قوت و ضعف یگانه به خویش را دارااست. از گزاره مشهور ترین فلزات که در تولید انگشتر از آن به کار گیری می شود می‌تواند به طلا جواهرات و نقره و استیل اشاره نمود که هر یک در مقام قیمتی خویش دوست داران متعددی نیز دارا هستند.

انگشتر طلا جواهرات:
انگشتر طلا و جواهرات معمولا از بها بالایی برخوردار است و علاوه بر درخشش و زیبایی بها دنیوی متعددی نیز داراست و معمولا به علاوه بر وسیله زیبایی و درخشش ، وسیله ای برای سپرده گذاری نیز به حساب آورده می شود. فلز طلای به عمل رفته در زیورآلات از خلوص مختلفی شامل است که می‌توانید در نوشته‌علمی ذیل مطالب بیشتری را در خصوص آن بخوانید.

شناخت با فلز طلا جواهرات در دنیای زیورآلات
انگشتر نقره:
انگشتر های نقره علاوه بر زیبایی و درخشندگی و دوام بالا از ارزش نسبتا قابل قبولی نیز برخوردار می باشند که سبب ساز می گردد انگشتر نقره به یک کادو مطلوب تبدیل شود. فلز نقره به فعالیت رفته در زیورآلات نیز از خلوص متفاوتی برخوردار میباشند که معروفترین و دوستداشتنی ترین خلوص نقره 925 میباشد. انگشتر نقره هم برای آقایان و هم برای خانم ها ساخته میگردد و صورت و طرح های بسیار زیبایی را در بر می‌گیرد.

شناخت با فلز نقره در دنیای زیورآلات


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۰۴:۲۲ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

اندازه گیری مناسب انگشتر برای خرید:

خرید انگشتر عقیق


انگشتر فیروزه:

رسول خداوند (ص) پیرامون برکات به کار گیری از سنگ فیروزه هنگام عبادت فرموده اند که خدا متعال دستانی که در آن انگشتر فیروزه باشد را محروم بر نمی گرداند.

انگشتر فیروزه خواص این را دارااست که به دیده نور و روشنایی دوچندان می‌بخشد. و برای معالجه اشخاصی که صاحب و مالک فرزند نمیشوند پیشنهاد شده‌است.

سنگ عقیق:

گونه زنانه انگشتر عقیق زردرنگ میان خانم ها بسیار گزینه اعتنا قرار گرفته هست و آن را به انگشتر شرف الشمس میشناسند.

از پاراگراف خاصیت این سنگ ارتقا رزق و روزی تا حدی که شخص هیچوقت حاجتمند نمی‌شود و رفع دیده آسیب می باشد. هر رکعت نماز شخصی که سنگ عقیق به دست داشته باشد هم اندازه هزار رکعت میباشد.

یک کدام از آداب زیارت امام رضا(ع) به وسیله گفته ها امام هادی(ع)، استعمال از سنگ عقیق زرد رنگ می باشد که بر روی آن ذکر " ماشاءالله لاقوه الا بالله استغفرالله" حک گردیده باشد.

سنگ یاقوت:

از فضیلت مهم سنگ یاقوت این میباشد که معبود متعال در سوره ی الرحمن بدان اشاره کرده است. و از نمادهای شرافت زاهد به شمار می رود تا حدی که خداترس را بین مردم با شکوه جلوه میدهد. و طبق فرمایش فرستاده معبود(ص) به امام حسین نگاه به سنگ یاقوت، به نورانیت رخ می‌افزاید.


برچسب: خرید انگشتر عقیق،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۷:۰۷ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

3 فلز برتر مورد استفاده در انگشتر ها

خرید انگشتر عقیق


3. طلا جواهرات
در میان فلزات آیتم به کارگیری در ساخت انگشتر ، طلا جواهرات جایگاه ویژه ای دارد.

انگشترهای طلا و جواهرات ترکیبی از طلا و فلزات دیگری مانند نقره ، مس ، نیکل و روی می باشند.

هرچه نسبت طلا در فلز آخرین بیش تر باشد ، بدون شکً بها بیشتری نیز خواهد داشت.

به عنوان مثال طلای 24 عیارارزش بیشتری از طلای 18 عیار دارد.

طلای زرد آلیاژی از طلا جواهرات خالص ، نقره و مس یا روی می باشد.

طلای سفید آلیاژ فلزات خالص طلا و فلزهای سفید مانند نیکل ، نقره و پالادیوم است.

امروزه از نیکل در آلیاژهای طلا استعمال نمی شود زیرا بخش اعظمی از افراد به آن حساسیت دارا‌هستند.

طلای گل رز، آلیاژ طلای خالص و نسبت زیادی از مس است.

 

4. فلزات اساس
فلزات اساس شامل آهن ، نیکل ، مس ، برنج و تیتانیوم می‌باشند.

این فلزات به وفور دیده میگردند و می توانند به راحتی اکسید شوند.

5. پلاتین
پلاتین نادرترین و گرانترین فلز است و بسیار بادوام میباشد و هیچوقت لکه دار نمیشود.

پلاتین خالص در 3،216.2 مرتبه فارنهایت ذوب میگردد.

پلاتین اکثر اوقات با مس و کبالت آلیاژ میگردد تا جلوه ای مختلف به آن ببخشد.

به علاوه جفت کردن آن با سایر فلزات منجر دوام بیش تر آن میشود.

در صورتی در‌پی سایر فلزات “گروه پلاتین” می‌باشید ، روتنیم ، رودیوم ، پالادیوم ، اسمیوم و ایریدیم را باز‌نگری فرمایید.


انگشتر استیل جان دار در جواهری بینا
6. تیتانیوم
تیتانیوم، طاقت فرسا ترین فلز طبیعی میباشد که برای انسان شناخته شده است.

علاوه بر مقاومت این فلز در عوض خراش ، وزن سبکی نیز دارد.

تیتانیوم کاملاً ضد حساسیت است ، که سبب ساز می‌گردد آن را برای انگشتر دوست داستنی کند.

نکته منفی این فلز در ساخت انگشتر این می‌باشد که در حالتی که انگشتان دست به مرور زمان اندازه شان

تغییر‌و تحول کنند ، تیتانیوم قابلیت و امکان تغییر سایز را ندارد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۵۹:۲۸ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

نات مهم در هنگام خرید انگشتر عقیق و فیروزه

خرید انگشتر عقیق


نکات مهم در خرید: فیروزه نیشابور شایسته ترین و دارای شهرت ترین نوع این سنگ می‌باشد البته فیروزه مصر و ایالات متحده و ... هم به وفور در بازار وجود دارا هستند. برای تشخیص فیروزه نیشابور از باقی فیروزه ها دقت فرمایید که رنگ فیروزه نیشابور ملایم خیس از باقی فیروزه هاست. ض1من این که فیروزه نیشابور معمولا هیچ گاه آبی رنگ یک پارچه وجود ندارد و ترکیبات معدنی نقش های مختلفی روی سنگ ساخته اند. در رخ یک دست بودن سنگ، بها آن راز به فلک می‌زند.

طریق محافظت: رنگ فیروزه هنگام خرید آبی رنگ ملایم و پر‌نور میباشد ولی بسته به مدل حفظ صاحبش ممکن هست تغییر و تحول رنگ دهد. در شرایطی که سنگ فیروزه با چربی و مواد شستشو واکنش داشته باشد به سمت سبز تغییر تحول رنگ می‌دهد و مدتی بعداز تغییر تحول رنگ، خواصش کاملا از فی مابین می رود و به اصطلاح می میرد. ولی در‌حالتی که همین سنگ از چربی و ماده شوینده به دور و به صورت تر و تمیز با آب در رابطه باشد رنگ آبیش پر رنگ خیس میگردد و در زمان یک مدت یک تا سه ساله با ثبت شدن دائمی رنگ آبی رنگ آن ارزشش یک سری برابر میگردد.
خاصیت: فیروزه و مشتقاتش خاصیت دارویی متعددی دارا هستند و با اعتنا به خصوصیت مغناطیسی اش روی قلب، دیده ها و کبد تاثیر مثبت داراست. به عنوان مثال فیروزه با منظم کردن گردش خون به سعی قلب یاری می نماید یا این که طوطیا فیروزه دیده ها را تقویت می‌نماید.

عقیق

در مشت مذهبی ها

رنگ: سرخ، زرد رنگ، سپید و ...

نکات مهم در خرید: برای این که سنگ های شبیه به نام عقیق به شما فروخته نشود، یادتان باشد که عقیق با حریق سوزانده نمیشود و روی شیشه خط می اندازد. در ضمن نگین عقیق در مقابل روشنایی اشکالی همچون حباب یا این که کندوی زنبور از خویش نشان میدهد و شی نوک تیز روی انگشتر عقیق اثری ندارد.

عقیق یمانی یا این که عقیق یمن گران ترین جور عقیق هست البته صرفا فروشندگان کارآزموده بضاعت تشخیص عقیق یمن از باقی عقیق ها را دارا‌هستند. به خیال همین خیلی از وقت ها فروشنده های متفاوت درباره‌ی مبدأ یک سنگ ایده ها مختلفی دارا هستند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۴۰:۴۹ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

مراقب جواهرات با روکش صیقلی باشید

خرید انگشتر عقیق


برای انکه جواهرا شما رد معرض لوسیونف اسپری گیسو و بو و ادکلن شما نباشد، مدام در لحاظ داشته باشید موقع جامه پوشیدن، جواهرات، نهایی چیزی باشد که می‌پوشید و موقع در آوردن خرقه نیز آن ها اولی چیزی باشند که در میاورید.

برخلاف آن چیزی که گفته میگردد، هیچوقت برای شستن جواهرات و زیورآلات خویش از خمیر دندان به کار گیری نکنید. سایت های بیشماری میباشند که خمیر دندان را تحت عنوان شوینده ای خوب برای طلا معرف می نمایند. ولی صحت دارد که مواد ساینده و شوینده در خمیر دندان برای دندان شما بسیار مفیدند ولی به سطح جواهرات و فلزات قیمتی زخم می‌زنند.

مراقب جواهرات با روکش صیقلی باشید

گهگاه برای مراقبت درخشندگی و رنگ جواهرات روی آنها روکش رنگی یا این که صیقلی داده می‌شود . این روکش می‌تواند به آسانی بوسیله گرما، مواد شیمیایی و حلال، بخار و حتی اشعه ی تمیزکننده های اولتراسونیک، زخم ببیند. بدین ترتیب بهتر می باشد اطلاع داشته باشید که جواهرات شما روکش دارا هستند یا این که نه تا بتوانید بهتر از آن محافظت نمایید.


از پاک کننده های اولتراسونیک با اعتنا به کار گیری فرمایید

ممکن می باشد خودتان از بازار، پاک کننده اولتراسونیک جواهرات خریداری فرمایید یا این که جواهرات خویش را برای پاک کردن با دستگاه اولتراسونیک به سایرافراد بسپارید. در حیث داشته باشید که نظافت کردن جواهرات با این دستگاه مستلزم دقت بسیار ویزه هست و در غیر این چهره به جواهرات و زیورآلات شما زخم وارد می‌گردد. منزه کننده های اولتراسونیک نباید برای مورد ها تحت به فعالیت برده شوند:


• سنگ های قیمتی که دارنده شکاف می باشند و سوراخ آن‌ها با روغن، رزین و مواد شیشه ای لبریز شده‌است.
• جواهرات ارگانیک مانند مروارید، مرجان، عاج و کهربا
• جواهراتی که با مواد غیر مستمر منند وکس یا این که پلاستیک، روکش گردیده اند.
• جواهراتی که نسبت به گرما و تغییر و تحول دما شکننده می باشند

عقیق


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۴۳:۳۶ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

خروارها عقیق در پستوی خانه‌های روستایی خراسان جنوبی

خرید انگشتر عقیق


محبوبه ناطق: در‌این میهن بزرگ مناطقی وجود دارا هستند که ثروت‌های نهان خویش را به فراوانی و ارزانی به آدم‌ها عرضه کرده‌اند و کسی قدر نمی‌داند، آنچنان که بر پایه ی شنیده‌ها در روستاهایی در استان خراسان جنوبی، خروارها سنگ نصفه قیمتی مانند عقیق، کوارتز و... در دشت‌ها دور از هم میباشد.

مردمان این روستاها این سنگ‌ها را از دشت‌ها عده‌آوری می کنند و به آرزو دلالانی که سنگ‌ها را به ثمن بخس می خرند، می‌نشینند تا از این‌راه روزی به‌دست آورند.
از طبس که به سمت بیرجند می‌روی، چندین ده با این ویژگی ها وجود دارا هستند که کاربلدها، این روستاها را می شناسند و هر از گهگاه به سراغ آن‌ها میروند تا هر کیلو سنگ نصفه قیمتی را ۲ تا ۵ هزار تومان خریداری نمایند یعنی کمتر از نرخ یک انبان نمک.
گهگاه دست زمانه بر رمز صیادان سنگ‌ها، صیدهای درشت و قابل توجهی می‌اندازد تا پیداکننده را بسان اعجاز‌چشم‌ای سرمست از شعف نماید. خراسان جنوبی پاره ای نزدیک‌خیس به مرزهای استان سیستان و بلوچستان و سرزمین افغانستان بی نیاز‌خیس از سنگ‌های نصفه قیمتی می‌باشند و دست زمان، گاه لاجورد، زبرجد و لعل هم بر رمز پیداکننده‌ها میپاشد.
البته اضافه این سنگ‌ها در استان‌های دیگر، کارخانه‌های تراش سنگ‌های نصفه قیمتی را رونق میدهند تا موجب کارآفرینی در روستاهای محروم این استان شوند.


مانند ریگ کویر
ابوالفضل قنبری، یک سنگ‌تراش سنگ‌های نصفه قیمتی در استان خراسان جنوبی دراین باره به صمت میگوید: در خراسان جنوبی یک سری ده می باشند که می‌قدرت در دشت‌های آن به وفور عقیق عده‌آوری کرد. این سنگ‌ها روی زمین ریخته گردیده و کسی صاحب و مالک آن وجود ندارد، مانند سنگریزه‌های کویر.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۸:۲۳ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

روش هایی برای حفظ گرمای خانه در زمستان

بهترین عایق حرارتی


صرفه جویی در مصرف گاز

در شرایطی که حریم خانه شما بادگیر می باشد، میتوانید به دور آن پرچین های بلند بکارید یا این که چیزهای دیگری نصب فرمائید که مسیر باد را سد نمایند. برای مثالً حصارکشی نمائید یا این که درخت بکارید.

5. پرده های خیلی قطور معلق نمائید.

محافظت گرما منزل,محافظت گرمای منزل,صرفه جویی در مصرف گاز
صرفه جویی در مصرف گاز

پارچه های کلفت و زیبایی همچون مخمل به خصوص آنهایی که روش منش میباشند، بسیار گرم هستند و به نیکی جلوی ورود باد و سوز‌و‌سرما از پنجره به درون را میگیرند. در حالتی‌که گرمای بیشتری میخواهید، پشت پنجره ها کرکره یا این که سایبان نیز بکشید و از درون پرده های سنگین و قطور معلق فرمائید.

6. کرکره های مطلوب نصب نمایید.

مراقبت گرما منزل,نگهداری گرمای منزل,صرفه جویی در مصرف گاز

محافظت گرمای منزل

همینطور بخوانید :
طریق هایی دیدنی برای صرفه جویی در مصرف برق
کرکره ها و شاترهایی که به نیکی پباده سازی گردیده اند، مانند شاترهای برمودا به سبک حفاظ که در تصویر میبینید، در فصل‌تابستان سایبان میباشند و جلوی باران را میگیرند و در فصل زمستان بسته می گردند تا جلوی وزش بادهای شدید و توفان به پنجره ها را بگیرند.

7. پنجره های حفاظ دار یا این که فریم دار تعیین نمایید.

محافظت گرما منزل,محافظت گرمای منزل,صرفه جویی در مصرف گاز
مراقبت گرما در خانه با عایق حرارتی


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۴۳:۰۲ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

خواص و آثار عقیق بر اساس احادیث

خرید انگشتر عقیق


۱٫ تشدید اثر ها و ازدیاد اجر عبادت از گزاره نماز

۲٫ ساخت نه و برکت

۳٫ ادب و ایمان خل وچل

۴٫ برآورده شدن حاجات

۵٫ ایمنی از آسیب ها

۶٫ بی نیازی از غیر معبود

۷٫ بسط رزقهای دنیوی و معنوی

۸٫ مصونیت از هر چه که بشر از آن کراهت دارااست.

۹٫ غربت از حزن ها و افسردگی ها و ناراحتی های ناسوتی

۱۰٫ ایمنی در هجرت

۱۱٫ غربت از فقر و نفاق

۱۲٫ مصونیت ظواهر و داخل از هر سیرتکامل خطرها

۱۳٫ محفوظ بودن از ستمهای بقیه افراد.

۱۴٫ سرنوشت به خیری و خوش شانسی

.امالی طوسی، ص ۳۸

عقیق سبز و خاصیت آن :
تقویت نقاط متعدد تن و برقراری تعادل و هماهنگی در آنان

زدودن انرژی های منفی از گوشه و کنار

تطهیر هاله از انرژی های منفی

تعادل روح و شادابی و متانت آن و برطرف شدن حزن و حزن و اندوه های روحی

عقیق سبز سبب ساز اعتماد به‌نفس در وجود ما میگردد و اقتدار ایمنی می دهد.

قرار دادن آن در خانه فضای دلپذیری را تولید میکند.

عقیق سبز برای دیابت و متعادل ساختن درصد قند خون هم مؤثراست.

با چاکرای قلب در رابطه می‌باشد ان را می گشاید فعال و انرژی زا می سازد از دردهای رمانتیک می کاهد

رابطه ها نامرتب را سامان می‌دهد و حسادت و لبریز خاشگری و خویش خواهی و مشقت را به عاطفه ها مثبت تبدیل می نماید

عقیق سبز با تحریک کبد به بیرون کردن سموم از تن امداد می نماید

پاک کردن ذهن از ذهن ها منفی و بدی ها

خواب شب را آهسته و شیرین می سازد

جهت معالجه خستگیهای فرضی و جسمی نیز اثر گذار میباشد

موءثر جهت زمانه بارداری و رویش جنین


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۴۴:۲۲ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

با هوشمندسازی ساختمان به آینده تعلق داشته باشید!

بهترین عایق حرارتی


آینده جاییست که در تخیلات خویش به آن فکرمی کنیم، کلیه ی ما از اینکه المان های آفریننده ی فردا را در معاش روزانه خویش داشته باشیم حس هیجان خوا‌هیم کرد. تصوراتی مانند در دست گرفتن تمام وجه کارها حتی از منش بدور یکی‌از و رئیس مصرف انرژی در تمام امکانات از پاراگراف این شاخصه هاست.

هوشمندسازی ساختمان علاوه بر تمام مزیت هایی که برایمان به هم پا میاورد، قادر است حضور و معاش در آینده را در ذهنمان متبلور نماید.

با رئیس مصرف انرژی میتوانیم هوشمندانه فعالیت کنیم
همان طور که گفته شد، از خصوصیت های پررنگ ی یک ساختمان هوشمند، می شود به قابلیت و امکان در اختیار گرفتن ساختمان از رویه بدور بوسیله وسایل ارتباطی متعدد، در دست گرفتن تردد افراد و بازه زمانی روزگار کاری آن‌ها به واسطه سیستم رئیس هوشمند، اندازه گیری و ذخیره سازی انرژی در هر مدت ی هنگامی اشاره نمود.

در چهره استعمال سیستم رئیس هوشمند در ساختمان ها، باصرفه جویی قابل مراعات در مصرف انرژی، کاهش نیروی انسانی و خطاهای ناشی از همت سیستم ها و نیز همت اشخاص، کاهش مخارج مراقبت وتعمیرات سیستم های ساختمان، انعطاف پذیری بالای سیستم ها، ارتقاء قدمت اثر گذار دستگاه ها، کاهش مخارج مراقبت و تعمیر و از تمامی مهمتر افزایش جذابیت و لوکسی ساختمان از نتیجه ها بدست آمده از چاره هوشمند سازی منزل ها خواهد بود.

مقاله دارای ربط: باصرفه سازی مصرف انرژی و هوشمندسازی ساختمان

از آنجاییکه مصرف بی شیوه انرژی اثرات جبران ناپذیری بر فرآیند معاش ما اینک و همچنین بر آیندگان خواهد داشت، در‌این نوشته‌ی علمی کارایی کردیم راه و روش حلهایی را پیش روی شما بگذاریم که تا اندازه ای از نگرانی هایتان بکاهد و همچنین شما‌را از پرداخت مخارج هنگفت مصون نماید.

در آخر بایستی این را ادامه داد که رفته رفته تمام ذخایر انرژی فرایند رو به کاهش را طی مینمایند. در چنین وضعیتی بایدبه دنبال راه و روش راه‌حل بود، در صورتی هر کدام از ما سهمی هرچند جزئی، در نماید کردن این فرآیند داشته باشیم، شاید بتوانیم فردایی بهتر برای فرزندانمان باقی بگذاریم.

شاید هوشمندسازی و رابطه آن با مصرف باصرفه راهی چهت نیل به‌این مهم باشد.
عایق حرارتی


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۳۴:۳۲ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

آشنایی با سنگ‌ عقیق

انگشتر عقیق


همشهری آنلاین: عقیق یا این که آگات از سنگ‌های نصفه قیمتی می‌باشد. کلکسیون میتریدات، فرمانروا پونتوس، که حدود 4 هزار پیاله عقیق بوده هست، اعتنا مختص و ترازو شوق و اشتیاق بدین سنگ را نشان می دهد.

عقیق جزو کانی‌هایی می‌باشد که از تعدادی عنصر شیمیایی درست شده می باشد. عقیق سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی می‌باشد. ادغام شیمیایی آن سیلیس می‌باشد و اما گهگاه عناصری نظیر Al،Fe، Mg، Ca، Ni، Cr در کنار آن قرار میگیرد. خصوصیت عقیق ریزدانه بودن آن و روشنی رنگش میباشد. عقیق نصفه روشن، مبهوت و دارنده جلای شیشه‌ای میباشد.

عقیق به رنگ‌های سپید تا خاکستری تیره و سیاه، زردرنگ تا قرمز‌رنگ، سبز و آبی رنگ پر‌نور می‌باشد و در بین جواهرات جایگاه دوم سنگی دارای اسم و رسم هست. شایسته ترین آن سرخ، زرد رنگ و سپید می‌باشد. سیرتکامل‌ای از آن که ذرات فراوان میکا داراست و درخشان میباشد دلربا نامیده میشود.

صورت بلورهای عقیق، نازک و شش گوش می باشد. این کانی در هیدروکسید پتاسیم (KOH) حل میشود.

تاریخچه
کلمه عقیق از نام رودخانه‌ای به اسم آگات در شبه جزیره سیسیل مشتق شده‌است. احتملاً از بستر این رودخانه در روز ها قدیم قلوه سنگ‌های عقیق به دست می‌آمده می‌باشد. عقیق‌هایی که در پیشین از معادن آلمان استخراج می‌شدند، دارنده رنگ‌های قرمز رنگ صورتی و قهوه‌ای بوده و دربین این لایه‌ها گهگاه نیز نوارهای خاکستری رنگ چشم میشود. این معادن امروزه قابل به کار گیری نیستند.

مهمترین محل یافت بلورهای عقیق در قرن نوزدهم میلادی در اطراف ایدار اوبرشتاین در آلمان قرار داشت. عقیق‌های برزیلی برای حکاکی بسیار مطلوب می باشند. در کشورهای چین، هندوستان، مالاگاسی، مکزیک و نقاط گوناگون ایالات متحده نیز معادن مهم عقیق موجود است.

از زمانه‌های بسیار بدور عقیق رنگ می‌گردیده‌اند، از سه هزار سال پیش مصری‌ها از عقیق تراش داده گردیده برای ساختن مهره، نگین انگشتری و تزیین ظروف استعمال می‌کردند.

توده‌آوری پیاله‌های عقیق فی مابین درباریان اروپا در عصر رنسانس مرسوم بود. در اکثری از موزه‌های اروپا از گزاره لوور مثال‌های خاصی از آن موجود هست.

قطعات عقیق که لایه بالایی آن ها سپید و لایه پایینی به رنگ مشکی می‌باشد را انیکس (Onyx) می‌نامند (انیکس در لهجه یونانی به معنای ناخن بوده و به علت نصفه روشن بودن این کانی به آن اطلاق شده‌است).


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۶:۱۱ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)